Skip to main content

Clifford Chance

Clifford Chance

Poland

Od 30 lat wspieramy polskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa w realizacji ich strategii rynkowych. Nasi klienci korzystają z bogatego doświadczenia globalnej sieci Clifford Chance oraz dogłębnej wiedzy warszawskich prawników kancelarii na temat regulacji i uwarunkowań gospodarczych w Polsce.

Ugruntowana pozycja na polskim rynku

Nasze biuro w Warszawie działa od 1992 roku. Obecnie pracuje w nim ponad 110 prawników, w tym 11 partnerów. Większość członków naszego zespołu posiada uprawnienia do wykonywania zawodu w Polsce. Wszyscy biegle posługują się językiem angielskim.

Profesjonalne doradztwo prawne dla biznesu

Doradzamy wiodącym bankom i instytucjom finansowym oraz największym korporacjom i funduszom globalnym. Współpracujemy z klientami polskimi i międzynarodowymi. Naszą pracę cechuje niezmiennie merytoryczna perfekcja oraz pragmatyczne podejście ukierunkowane na potrzeby klienta.

Nagrody

 • Międzynarodowa Kancelaria Prawnicza Roku
  IFLR Europe Awards 2022
 • Kancelaria Prawnicza Roku: Polska
  Chambers Europe Awards 2021
 • Kancelaria Prawnicza Roku: Polska
  IFLR European Awards 2020
 • Doradca Prawny Roku w zakresie Fuzji i Przejęć w Europie Środkowowschodniej
  MergerMarket Europe M&A Awards 2019

Ostatnie największe transakcje

 • Clifford Chance doradzała Allegro, najpopularniejszej platformie zakupowej w Polsce i jednemu z 10 największych portali e-commerce na świecie, w związku z przejęciem 100% udziałów w Mall Group a.s. oraz WE I DO CZ s.r.o. od sprzedających je akcjonariuszy PPF, EC Investments i Rockaway Capital, za łączną kwotę 881 mln euro.
 • Clifford Chance doradzała Cellnex Telecom, wiodącemu operatorowi bezprzewodowej infrastruktury telekomunikacyjnej i nadawczej w Europie, w związku z nabyciem 99,99% udziałów w spółce Polkomtel Infrastruktura, będącej właścicielem pasywnej (maszty i wieże telekomunikacyjne) oraz aktywnej warstwy dostępowej mobilnej sieci telekomunikacyjnej Grupy Polsat, od Cyfrowy Polsat i Polkomtel, o wartości 7mld PLN.
 • Clifford Chance doradzała Budimex S.A., jednej z największych grup budowlanych w Polsce, w związku ze sprzedażą Budimex Nieruchomości sp. z o.o., spółki zależnej z grupy Budimex, na rzecz Cornerstone Partners sp. z o.o. oraz Crestyl Real Estate s.r.o. za 1,5 mld złotych.
 • Clifford Chance reprezentowała Abener Energia, spółkę zależną Abengoa, działającą w sektorze energetyki odnawialnej, w związku z zawarciem ugody ze spółką Elektrociepłownia Stalowa Wola (ECSW). Ugoda, na mocy której ECSW zobowiązała się zapłacić na rzecz Abener Energia kwotę 92,8 mln euro, reguluje rozliczenie umowy dotyczącej budowy bloku gazowo-parowego.
 • Clifford Chance doradzała konsorcjum banków w składzie Bank Pekao, mBank, BNP Paribas Bank Polska, Caixa Bank, ING Bank Śląski, Bank Handlowy w Warszawie, DNB Bank Polska oraz Santander Bank Polska w związku z przedłużeniem okresu finansowania, podwyższeniem finansowania konsorcjalnego dla grupy Inter Cars do łącznej kwoty 1.64 mld PLN oraz całkowitym refinansowaniem zaangażowania DNB Bank Polska przez Santander Bank Polska.
 • Clifford Chance doradzała Allegro Pay sp. z o.o. w związku z innowacyjną umową zawartą na dynamicznie rozwijającym się rynku Fintech. Umowa określa ramy współpracy między Allegro Pay (jako inicjatorem konsumenckich wierzytelności kredytowych na platformie Allegro) oraz Aion Bankiem SA (jako nabywcą wierzytelności).
 • Clifford Chance doradzała mBankowi S.A. w związku z sekurytyzacją syntetyczną na portfelu kredytów korporacyjnych o łącznej wartości prawie 9 mld PLN. Przeprowadzona transakcja była pierwszą sekurytyzacją syntetyczną STS w Polsce oraz pierwszą na polskim rynku transakcją przeprowadzoną w całości z inwestorem z sektora prywatnego, a także pierwszą w Polsce transakcją przeniesienia istotnej części ryzyka sekurytyzowanych aktywów (SRT) zrealizowaną poprzez obligacje CLN wyemitowane bezpośrednio przez bank.
 • Clifford Chance doradzała przy pierwszym w Polsce programie faktoringu konsorcjalnego. Spółka ING Commercial Finance Polska S.A., działająca jako faktor i agent faktoringowy, stworzyła wraz z konsorcjum faktorów, w skład którego weszli: Eurofactor Polska S.A., mFaktoring S.A., BNP Paribas Faktoring sp. z o.o. i Santander Factoring sp. z o.o., program faktoringu bez regresu o łącznej wartości do 1 mld PLN dla jednego ze swoich klientów. Była to pierwsza transakcja na polskim rynku z udziałem konsorcjum faktorów.
 • Clifford Chance doradzała Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie w związku z nabyciem Costa Express, będącego częścią Costa Coffee w Polsce. Costa Express jest dostawcą samoobsługowych automatów do kawy dostępnych na stacjach benzynowych, w sklepach detalicznych, obiektach sportowych i biurach.
 • Clifford Chance doradzała Projekt Solartechnik, spółce należącej do Grupy FAMUR, w związku ze sprzedażą portfela wybudowanych projektów solarnych o mocy 184 MW, na rzecz Spoleto należącej do międzynarodowego niezależnego producenta energii Alternus Energy Group. Wartość transakcji to blisko 750 mln zł. Była to jedna z największych wartościowo transakcji w historii branży PV w regionie CEE.

 

 

Pozycje w rankingach i komentarze klientów

Chambers Europe 2022

 • Band 1 – Bankowość i finanse – Polska
 • Band 1 – Dłużne rynki kapitałowe – Polska
 • Band 1 – Prawo konkurencji/Prawo antymonopolowe – Polska
 • Band 1 – Prawo spółek/Fuzje i przejęcia – Polska
 • Band 1 – Rozwiązywanie sporów – Polska
 • Band 1 – Private equity – Polska
 • Band 1 – Restrukturyzacja/Upadłość – Polska

Komentarze klientów

Clifford Chance posiada fantastyczny zespół, który może poszczycić się wyjątkowymi osiągnięciami w prowadzeniu złożonych, transgranicznych transakcji z zakresu fuzji i przejęć oraz przy tworzeniu prestiżowych wspólnych przedsięwzięć. Zespół posiada imponujące doświadczenie w różnych branżach, w tym w sektorze usług finansowych, mediów i IT. Kancelaria jest również często angażowana przy transakcjach private equity. Na wyjątkowej liście klientów Clifford Chance można znaleźć powszechnie znane spółki krajowe, europejskie i międzynarodowe.

Klienci chwalą zespół Clifford Chance zauważając, że "jest zawsze doskonale przygotowany i posiada ogromną wiedzę na temat problemów prawnych". Inni klienci potwierdzają, że kancelaria "wykonuje pracę na wysokim poziomie i z najwyższą starannością".
Chambers Europe 2022: Prawo spółek/fuzje i przejęcia – Polska

 

Zespół Clifford Chance jest liderem na rynku i reprezentuje zarówno kredytodawców, jak i kredytobiorców. W ramach prowadzonej praktyki kancelaria doradza przy różnorodnych transakcjach z zakresu bankowości i finansów, obejmujących, między innymi, finansowanie przejęć i finansowanie projektowe oraz refinansowanie zadłużenia. Wśród wyjątkowych klientów zespołu są duże banki krajowe i regionalne oraz finansowe instytucje rozwoju. Clifford Chance realizuje również zlecenia z zakresu finansowania projektowego w sektorze energetycznym. Atutem kancelarii jest przynależność do globalnej sieci, dzięki czemu często wybierają ją klienci międzynarodowi.

Klienci chwalą zespół kancelarii za "gruntowną wiedzę" i "najwyższej klasy jakość usług".

"Dotrzymują terminów. Są w stanie prowadzić negocjacje sprawnie i skutecznie" – stwierdza klient.
Chambers Europe 2022: Bankowość I Finanse – Polska

 

Zespół ds. nieruchomości w Clifford Chance cieszy się dużym uznaniem wśród klientów, oferując im bogatą wiedzę specjalistyczną w sprawach dotyczących branży budowlanej. Wśród klientów zespołu są międzynarodowi inwestorzy, wykonawcy i deweloperzy. Szeroka sieć międzynarodowa pozwala zespołowi skutecznie realizować transgraniczne zlecenia. Prawnicy obsługują transakcje obejmujące szeroki wachlarz aktywów, takich jak budynki biurowe, centra handlowe i parki logistyczne. Często reprezentują klientów w sporach budowlanych, a także doradzają przy umowach o roboty budowlane. Ponadto w skład zespołu wchodzi silna grupa zajmująca się kwestiami finansowania nieruchomości.

Jeden z klientów z zadowoleniem zauważa, że "zespół zawsze potrafi znaleźć kreatywne rozwiązania, które chronią nasze interesy, a jednocześnie zadowalają drugą stronę, co przekłada się na sprawne zamykanie transakcji".

Inne źródło z uznaniem wypowiada się o zespole podkreślając, że "pomimo ogromnej ilości pracy, która mają, zawsze wykonują zlecone im zadania. Pracują po nocach i reagują na każdą próbę kontaktu".
Chambers Europe 2022: Budownictwo/Nieruchomości – Polska

 

Clifford Chance posiada znakomity zespół prowadzący kompleksową praktykę w zakresie rozwiązywania sporów, obejmującą postępowania arbitrażowe opiewające na znaczne kwoty, w tym arbitraż inwestycyjny, a także spory komercyjne i sprawy dotyczące przestępstw gospodarczych. Zespół doradza bankom i innym instytucjom finansowym, a także dużym międzynarodowym spółkom giełdowym prowadzącym działalność w różnych branżach. Kancelaria doradza klientom w sporach handlowych w takich obszarach jak: budownictwo, nadzór finansowy, energetyka i spory pomiędzy wspólnikami/akcjonariuszami

Zdaniem jednego z klientów "Clifford Chance oferuje klientom wyspecjalizowany zespół prawników posiadających znakomitą wiedzę branżową i doskonałe umiejętności zawodowe. Prawników z zespołu ds. rozwiązywania sporów cechują wysokie kompetencje, pro-biznesowe podejście i gotowość do rozwiązywania złożonych problemów".

Inny klient dodaje: "Prawnicy podchodzą do swojej pracy praktycznie. Doskonale rozumieją, czego klient potrzebuje, a czego nie".
Chambers Europe 2022: Rozwiązywanie sporów – Polska

 

Źródła

Kariera

Rozpocznij karierę w Clifford Chance i dołącz do naszego zespołu.

Aplikuj

Publikacje

Opracowania na temat nowych aktów prawnych, wydarzeń rynkowych i trendów.

Znajdź publikację

Poznaj nasz zespół w Polsce

Znajdź prawnika

Wyszukaj

European coverage