Skip to main content

Clifford Chance

Clifford Chance

Poland

Kancelaria Clifford Chance od blisko 30 lat wspiera polskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa w realizacji ich strategii rynkowych. Nasi klienci korzystają z bogatego doświadczenia globalnej sieci Clifford Chance oraz dogłębnej wiedzy warszawskich prawników kancelarii na temat regulacji i uwarunkowań gospodarczych w Polsce.

Ugruntowana pozycja na polskim rynku

Nasze biuro w Warszawie działa od 1992 roku. Obecnie pracuje w nim ponad 90 prawników, w tym 9 partnerów. Większość członków naszego zespołu posiada uprawnienia do wykonywania zawodu w Polsce. Wszyscy biegle posługują się językiem angielskim.

Profesjonalne doradztwo prawne dla biznesu

Doradzamy wiodącym bankom i instytucjom finansowym oraz największym korporacjom i funduszom globalnym. Współpracujemy z klientami polskimi i międzynarodowymi. Naszą pracę cechuje niezmiennie merytoryczna perfekcja oraz pragmatyczne podejście ukierunkowane na potrzeby klienta.

Nagrody

 • Kancelaria Prawnicza Roku: Polska
  Chambers Europe Awards 2021
 • Kancelaria Prawnicza Roku: Polska
  IFLR European Awards 2020
 • Doradca Prawny Roku w zakresie Fuzji i Przejęć w Europie Środkowowschodniej
  MergerMarket Europe M&A Awards 2019

Ostatnie największe transakcje

 • Kancelaria Clifford Chance doradzała Allegro, właścicielowi najpopularniejszej platformy zakupowej w Polsce i jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek e-commerce, w związku z IPO o wartości 44 mld zł (11,2 mld USD), największym debiutem giełdowym w historii GPW.
 • Kancelaria Clifford Chance doradza Cellnex Telecom, wiodącemu operatorowi bezprzewodowej infrastruktury telekomunikacyjnej i nadawczej w Europie, w związku z jego pierwszą inwestycją w Polsce. Na mocy umowy z Iliad Cellnex zainwestuje około 800 milionów euro w celu nabycia pakietu kontrolnego 60% udziałów w spółce, która będzie zarządzać około masztami i wieżami przekaźnikowymi Play w 7000 lokalizacji w Polsce.
 • Kancelaria Clifford Chance doradzała na rzecz Grupy AXA w związku umową o wartości 1 mld EUR z Grupą Ubezpieczeniową UNIQA, na podstawie której AXA sprzedała 100% swojej działalności w zakresie ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń oszczędnościowych, ubezpieczeń mienia i ubezpieczeń wypadkowych oraz ubezpieczeń emerytalnych w Polsce, w Czechach i na Słowacji.
 • Kancelaria Clifford Chance doradzała Bankowi Pekao, jednemu z największych polskich banków, w związku z dwustronną umową kredytową zawartą w celu finansowania nabycia większościowego udziału w Displate, internetowej platformie e-commerce, której przedmiotem są treści generowane przez użytkowników, oferującej klientom możliwość zakupu grafik drukowanych na metalu.
 • Kancelaria Clifford Chance doradzała na rzecz Funduszu Trójmorza związku z nabyciem 100% udziałów w spółce Industrial Division, działającej pod marką Cargounit, która jest największym prywatnym leasingodawcą lokomotyw w Polsce i szóstą co do wielkości firmą w branży taboru kolejowego w Europie.
 • Kancelaria Clifford Chance doradzała Sun Investment Group Polska w związku ze sprzedażą portfela o mocy 170 MW, którego deweloperem w Polsce jest Sun Investment Group, na rzecz Ignitis Renewables, międzynarodowego przedsiębiorstwa energetycznego i jednej z największych grup energetycznych w regionie Morza Bałtyckiego. Była to, jak dotychczas, jedna z największych transakcji solarnych w Europie Środkowej.
 • Kancelaria Clifford Chance doradzała PKN ORLEN w związku z emisją obligacji o wartości 1 miliarda PLN w ramach istniejącego krajowego programu emisji obligacji tej spółki. To pierwsza w Europie Środkowej emisja obligacji korporacyjnych powiązanych z ratingiem MSCI ESG, w której stopa oprocentowania oparta jest na niezależnej ocenie ratingowej uwzględniającej kryteria ESG (ochrona środowiska, odpowiedzialność społeczna, ład korporacyjny).
 • Kancelaria Clifford Chance doradzała Ringier Axel Springer Media w związku z nabyciem spółki Gratka.pl, jednego z największych i najbardziej popularnych serwisów ogłoszeń w Polsce, oraz w związku z ogłoszeniem wezwania na sprzedaż 100% akcji spółki MZN Property, jednego z największych dostawców usług internetowych związanych z nieruchomościami w Polsce, właścicielem domen Morizon.pl i Lendi.pl.
 • Kancelaria Clifford Chance doradzała mBankowi w związku z emisją obligacji Echo Investment, największej polskiej spółki deweloperskiej, do kwoty 150 mln PLN. Emisja została zrealizowana w ramach programu emisji obligacji do kwoty 1 mld PLN.
 • Kancelaria Clifford Chance doradzała INEA, jednemu z liderów otwartej infrastruktury światłowodowej w Polsce, w związku ze zmianą istniejącej umowy kredytowej w celu zwiększenia dostępnego finansowania o ponad 400 mln PLN oraz dostosowania umowy do planów inwestycyjnych spółki.

Pozycje w rankingach i komentarze klientów

Chambers Europe 2021

 • Band 1 – Bankowość i finanse – Polska
 • Band 1 – Dłużne rynki kapitałowe – Polska
 • Band 1 – Prawo konkurencji/Prawo antymonopolowe – Polska
 • Band 1 – Prawo spółek/Fuzje i przejęcia – Polska
 • Band 1 – Rozwiązywanie sporów – Polska
 • Band 1 – Private equity – Polska
 • Band 1 – Restrukturyzacja/Upadłość – Polska

Komentarze klientów

Będący liderem na rynku zespół reprezentuje zarówno kredytodawców jak i kredytobiorców. W ramach swojej praktyki doradza przy wszelkiego rodzaju transakcjach z zakresu bankowości i finansów obejmujących, między innymi, finansowanie przejęć i finansowanie projektowe oraz refinansowanie zadłużenia. Na unikalnej liście klientów zespołu można znaleźć duże banki krajowe i regionalne oraz finansowe instytucje rozwoju. Zespół realizuje zlecenia z zakresu finansowania projektowego w sektorze energetycznym. Jego atutem jest przynależność do globalnej sieci i jest on często wybierany przez klientów międzynarodowych.

Klienci doceniają wsparcie i dostępność, które oferują prawnicy. "To zespół bardzo doświadczonych prawników posiadających wyjątkową zdolność przedstawienia i wyjaśnienia każdej kwestii. Za każdym razem wskazują nam wszystkie możliwe rozwiązania i opisują ryzyka, żebyśmy w pełni rozumieli, jakie mamy możliwości" – stwierdził jeden z klientów.

"Podoba mi się, że są zawsze dostępni" – mówi jeden z klientów, dodając: "Prawnicy są zawsze bardzo dobrze przygotowani i bardzo szybko reagują". Chambers Europe 2021: Bankowość I Finanse – Polska

Bardzo ceniony zespół ds. nieruchomości, który posiada również doskonałą znajomość kwestii budowlanych. Do ich klientów zaliczają się międzynarodowi inwestorzy, wykonawcy i deweloperzy. Szeroka sieć międzynarodowa pozwala zespołowi skutecznie realizować transgraniczne zlecenia. Prowadzą transakcje obejmujące szeroki wachlarz aktywów, w tym budynki biurowe, centra handlowe i parki logistyczne. Często reprezentują klientów w sporach budowlanych, a także doradzają przy umowach o roboty budowlane. Ponadto w skład zespołu wchodzi silna grupa zajmująca się kwestiami finansowania nieruchomości.

"Bardzo łatwo jest się z nimi porozumieć. Zawsze starają się pracować nad pragmatycznymi i biznesowymi kwestiami, zawsze pracują bardzo ciężko i szukają innowacyjnych rozwiązań. Dużo uwagi poświęcają znalezieniu rozwiązań" – mówi klient.

"Są naprawdę dobrzy" - stwierdza klient, dodając: "Są bardzo solidni i lojalni". Chambers Europe 2021: Budownictwo/Nieruchomości – Polska

Fantastyczny zespół, który może poszczycić się wyjątkowymi osiągnięciami w realizacji złożonych, transgranicznych transakcji z zakresu fuzji i przejęć oraz prestiżowych wspólnych przedsięwzięć. Posiada imponujące doświadczenie w różnych branżach, w tym w sektorze usług finansowych, mediów i IT. Bardzo aktywny również w obszarze transakcji private equity. Na wyjątkowej liście klientów zespołu można znaleźć powszechnie znane spółki krajowe, europejskie i międzynarodowe.

"To, co wyróżnia Clifford Chance, to zaangażowanie, szybkość reakcji i wrażenie, że pracują naprawdę dla Ciebie" – zachwycają się zadowoleni klienci.

"Wykazują szacunek, szybko reagują i odpowiadają na pytania" – zauważa inny respondent. Chambers Europe 2021: Prawo spółek/fuzje i przejęcia – Polska

Znakomity zespół prowadzący kompleksową praktykę w zakresie rozwiązywania sporów, obejmującą postępowania arbitrażowe opiewające na znaczne kwoty, w tym arbitraż inwestycyjny, a także spory komercyjne i sprawy dotyczące przestępstw gospodarczych. Doradza bankom i innym instytucjom finansowym, a także dużym międzynarodowym spółkom giełdowym prowadzącym działalność w różnych branżach. Zespół doradza w sporach handlowych w takich obszarach jak: budownictwo, nadzór finansowy, energetyka i spory pomiędzy wspólnikami/akcjonariuszami.

Klienci chwalą komercyjne podejście kancelarii: "Bardzo łatwo się z nimi porozumieć. Zawsze starają się pracować nad kwestiami pragmatycznymi i biznesowymi. Zawsze pracują bardzo ciężko i szukają innowacyjnych rozwiązań".

Inny klient zwraca uwagę, że zespół oferuje "realne rozwiązania i porady odpowiednie dla klienta, a ich doradztwo nie jest tylko teoretyczne", i dodaje: "Informacje od nich są jasne i zrozumiałe". Chambers Europe 2021: Rozwiązywanie sporów – Polska

Źródła

Kariera

Rozpocznij karierę w Clifford Chance i dołącz do naszego zespołu.

Aplikuj

Publikacje

Opracowania na temat nowych aktów prawnych, wydarzeń rynkowych i trendów.

Znajdź publikację

Poznaj nasz zespół w Polsce

Znajdź prawnika

Wyszukaj

European coverage