Skip to main content

Clifford Chance

Clifford Chance

Česká republika

Našim klientům poskytujeme komplexní poradenství v nejrůznějších oblastech českého práva i práva jiných jurisdikcí. V České republice a na Slovensku působíme již více než dvacet pět let, a díky tomu český trh i celý region střední a východní Evropy velmi dobře známe.

Náš tým

Náš tým tvoří čtyři partneři a na 40 dalších specialistů, mezi něž patří právníci s kvalifikací v oblasti anglického, českého a slovenského práva. Pražská kancelář zahájila svou činnost v roce 1995 a jejími klienty jsou tuzemské, regionální i mezinárodní společnosti.

Transakce, které se obejvují v českých, slovenských i mezinárodních médiích

Náš přístup k potřebám našich klientů stavíme na principu jedné firmy. Naši právníci působí v integrovaných týmech, které tvoří experti napříč praxemi i jurisdikcemi a kteří pracují společně na dosažení úspěchu. V rámci mezinárodní sítě Clifford Chance působí více než 3 300 právníků. Do svých týmů si vybíráme vždy ty nejlepší odborníky, kteří díky svým špičkovým znalostem a bohatým zkušenostem zajistí klientům efektivní řešení prakticky jakékoli záležitosti.

Díky tomuto způsobu práce, možnosti sdílení know-how i zdrojů v rámci globální sítě a rozsáhlým zkušenostem našich právníků jsme schopni našim klientům zajistit ty nejlepší výsledky.

Složité projekty v rámci regionu střední a východní Evropy

Pražská kancelář je nedílnou součástí regionální sítě Clifford Chance. V rámci regionu úzce spolupracujeme s kolegy z jiných poboček a v zemích, v nichž nemáme vlastní zastoupení, s partnerskými advokátními kancelářemi.

Firma rozširuje svůj záběr v regionu pomocí dedikovaných sekcí. Součástí pražské kanceláře je rovněž slovenská sekce, jež nabízí klientům právní služby ohledně veškerých aspektů slovenského práva.

Náš jednotný regionální přístup pomáhá klientům řešit složité otázky, které zahrnují množství zemí střední a východní Evropy.

Nedávné zkušenosti

 • CTP Invest, největšímu průmyslovému developerovi ve střední a východní Evropě ohledně financování ve výši 2 mld. eur poskytnutého konsorciem šesti nejvýznamnějších bank. Jednalo se o největší objem financování, který byl dosud poskytnut v rámci realitní transakce v regionu střední a východní Evropy.
 • Heimstaden Bostad AB, jedné z nejvýznamnějších společností působící oblasti správy rezidenčních nemovitostí v severských zemích, ohledně akvizice rezidenčního portfolia RESIDOMO v hodnotě 1,3 mld. eur.
 • Generali Real Estate, jedné z nejvýznamnějších společností na světě v oblasti správy nemovitostí, ohledně akvizice obchodního domu Kotva v centru Prahy.
 • CBRE Global Investors ohledně akvizice kancelářského projektu Praga Studios, který byl realizován v pražském Karlíně, od společnosti Skanska.
 • J&T Real Estate ohledně prodeje kancelářského komplexu Rustonka nacházejícího se v pražském Karlíně jihokorejským investorům a společnosti WhiteStar zajišťující správu majetku.
 • ARX Equity Partners, významnému private equity fondu, ohledně akvizice majoritního podílu ve strojírenské společnosti TES Vsetín, která se zabývá zejména výrobou systémových komponent pro elektrické stroje, od společnosti ze skupiny Advent International.
 • KKCG ohledně prodeje jednoho z nejúspěšnějších herních vývojářských studií v České republice, společnosti Geewa, americké herní společnosti AppLovin.
 • KKCG ohledně prodeje CK Fischer německé skupině REWE, která v České republice a na Slovensku vlastní rovněž cestovní kanceláře EXIM Tours a Kartago Tours.
 • R2G Heritage ohledně akvizice hotelu Intercontinental v Praze. Jednalo se o největší hotelovou transakci ve střední a východní Evropě v roce 2019.
 • Karlovarským minerálním vodám (Mattoni), významnému výrobci minerální vody a distributorovi nealkoholických nápojů v České republice, ohledně akvizice společnosti Knjaz Miloš, předního výrobce minerální vody a nealkoholických nápojů v Srbsku a sousedních zemích.
 • CBRE Global Investors ohledně prodeje jejího retailového portfolia v regionu střední a východní Evropy, které zahrnovalo 11 nákupních center v České republice, Polsku, Maďarsku a Rumunsku, skupině CPI PROPERTY GROUP (CPI).
 • CBRE Global Investors ohledně prodeje nákupního centra Wars Sawa Junior ve Varšavě. Hodnota transakce činila 300 mil. eur.
 • České spořitelně, a.s. ohledně financování akvizice a refinancování hotelu Marriott, Millenium Plaza v Praze 1.
 • Sazka Group a.s. ohledně financování až do výše 1 mld. eur v souvislosti s nabídkou na úplné převzetí celého akciového kapitálu společnosti OPAP v hodnotě cca 3,1 mld. eur. Jednalo se o největší nabídku na odkup akcií v hotovosti uskutečněnou v Řecku v posledních 10 letech.
 • Aranžérům a poskytovatelům financování vedeným bankou UniCredit Bank AG v souvislosti s úpravou nové smlouvy o syndikovaném úvěru, částečně refinancovaném seniorním zajištěným termínovaným a revolvingovým úvěrem poskytnutým společnosti EP Infrastructure v České republice a na Slovensku.
 • EPH ohledně financování akvizice 100% akcií společnosti innogy Česká republika.
 • P & O Netherlands B.V. ohledně prodeje 50 % jí vlastněných akcií podnikatelského centra Technologický Park Brno městu Brno za kupní cenu 21.500.000 eur.
 • TECHNISTONE, přednímu výrobci tvrzeného kamene, ohledně jejího prodeje společnosti Wilsonart Engineered Surfaces.
 • AMORIM GROUP, největšímu výrobci korku na světě za posledních 130 let, ohledně založení společného podniku Vinolok společně s významným českým výrobcem křišťálu Preciosa a.s., v němž každá ze společností má 50% podíl.
 • Teijin Holdings Netherlands, technologické skupině s celosvětovou působností nabízející sofistikovaná řešení v oblastech, jako jsou výrobky z umělých vláken, výrobky pro zdravotnictví a informační technologie, ohledně akvizice společnosti Benet Automotive, českého dodavatele kompozitních součástek pro automobilový průmysl.
 • HID Global, dceřiné společnosti švédského strojírenského a technologického giganta Assa Abloy, ohledně akvizice LUX-IDent, předního výrobce RFID transpondérů se sídlem v České republice.

Slovenská sekce

Pražská kancelář je nedílnou součástí regionální sítě Clifford Chance. Součástí pražské kanceláře je rovněž slovenská sekce, jež nabízí klientům právní služby ohledně veškerých aspektů slovenského práva.

 • Všeobecné úverové bance, a.s., slovenské dceřiné společnosti Intesa Sanpaolo, v souvislosti s programem slovenských krytých dluhopisů ve výši 5 miliard eur a první syndikovanou emisí dluhopisů kótovaných na lucemburské burze cenných papírů ve výši 500 milionů eur.
 • skupině AXA Group v souvislosti s uzavřením smlouvy v hodnotě 1 miliardy eur se skupinou UNIQUA Insurance Group, na základě níž AXA prodala veškeré své aktivity v oblasti životního pojištění, neživotního pojištění a penzijního spoření a připojištění v Polsku, České republice a na Slovensku. Jednalo se o jednu z největších transakcí v oblasti fúzí a akvizic v regionu střední a východní Evropy v roce 2020.
 • Pfizer ohledně aspektů slovenského práva v souvislosti s vyčleněním a následným sloučením její divize nepatentovaných značkových a generických léčiv Upjohn se společností Mylan, výrobcem generických léčiv s celosvětovou působností.
 • Pfizer v souvislosti s integrací divize volně prodejných léčiv vložené do společného podniku se společností GlaxoSmithKline v rámci Slovenské republiky za účelem vytvoření lídra v oblasti volně prodejných léčiv.
 • Poskytovatelům financování jednoho z konsorcií, která se ucházela o účast v PPP projektu D4/R7, jehož předmětem byla stavba dálnice D4 a rychlostní silnice R7 na Slovensku; v rámci poradenství jsme zpracovali rozsáhlou zprávu o právní prověrce a poskytli právní poradenství v souvislosti s financováním.
 • Prodávajícím v souvislosti s prodejem Towercom, předního slovenského poskytovatele pozemního a satelitního televizního a rádiového vysílání, společnosti Macquarie European Infrastructure Fund 4 (MEIF 4).
 • JP Morgan Securities a upisovatelům (UniCredit, Citibank) ohledně zamýšlené rozsáhlé primární veřejné nabídky akcií (IPO) společnosti EP Infrastructure, předního provozovatele energetické infrastruktury působícího zejména na slovenském a českém trhu, jehož jediným akcionářem je Energetický a průmyslový holding.
 • Czech Media Invest (CMI) ohledně akvizice regionálních rádií od nadnárodního mediálního koncernu Lagardère Group. Transakce zahrnovala populární mainstreamové rozhlasové stanice v České republice, Polsku, Rumunsku a na Slovensku.
 • mezinárodnímu konsorciu investorů v souvislosti s nabídkou na akvizici pivovarů v regionu střední a východní Evropy (včetně značky Pilsner Urquell a několika slovenských značek) od společnosti Anheuser-Busch InBev. Konečná hodnota transakce přesáhla 7 miliard eur.
 • KKCG Investments AG v souvislosti s akvizicí většinového podílu ve společnosti AutoCont Group, která je největším dodavatelem informačních a komunikačních technologií v České republice a na Slovensku.
 • společnosti Telefónica, S.A. ohledně prodeje jejího 65,9% podílu ve společnosti Telefónica Czech Republic, včetně její 100% dceřiné společnosti Telefónica Slovakia, s.r.o., investiční skupině PPF Group za cenu v celkové výši 2,467 miliard eur.
 • Swiss Life AG ohledně akvizice přední české finanční poradenské společnosti Fincentrum a.s., včetně podání žádosti o schválení transakce slovenskému antimonopolnímu úřadu.
 • Mondelez International, Inc. ohledně aspektů českého a slovenského práva v souvislosti se spojením její globální kávové divize s D.E. Master Blenders 1753 B.V. pod názvem Jacobs Douwe Egberts (JDE).
 • Allianz Real Estate Germany GmbH ohledně akvizice nákupního centra Central v Bratislavě v hodnotě 175 milionů eur.
 • Přední developerské společnosti působící v regionu střední a východní Evropy v souvislosti s tzv. dvojitým procesem (dual-track proces, tj. IPO/privátní prodej), včetně poradenství ohledně související reorganizace konečného vlastníka (UBO), provedení právní prověrky due diligence prodávajícího a koordinace týmů v sedmi dalších jurisdikcích.
 • ING REAL ESTATE INVESTMENT FUND při akvizici nákupního centra Europa v Banské Bystrici na Slovensku s více než 140 nájemci (hodnota transakce činila více než 90 milionů eur).
 • Evropské investiční bance v souvislosti s financováním PPP projektu D4/R7 na výstavbu dálnice a rychlostní silnice na Slovensku a souvisejících smluvních aspektů a aspektů týkajících se veřejných zakázek.
 • Deutsche Telekom v souvislosti s akvizicí 49% podílu ve Slovak Telekom, a.s., který Deutsche Telekom dosud nevlastnil, od Fondu národného majetku Slovenskej republiky za cenu ve výši 900 milionů eur.
 • Nadnárodnímu zájemci v souvislosti s potenciální akvizicí společnosti Slovenské elektrárne, a.s., v níž vlastní 66% podíl společnost Enel S.p.A.
 • CHINA INVESTMENT CORPORATION (CIC) ohledně aspektů slovenského práva v souvislosti s akvizicí logistické firmy Logicor vlastnící skladovací zařízení v Evropě od společnosti Blackstone v hodnotě 12,25 miliard eur (10,7 miliard liber).

Získaná ocenění a komentáře klientů

Chambers Europe: Česká republika 2020

 • první místo (Band 1) v kategorii Bankovnictví a finance
 • první místo (Band 1) v kategorii Právo společností/Fúze a akvizice
 • první místo (Band 1) v kategorii Právo nemovitostí
 • první místo (Band 1) v kategorii Restrukturalizace a insolvence

IFLR1000: Česká republika 2020

 • první místo (Tier 1) v kategorii Bankovnictví a finance
 • první místo (Tier 1) v kategorii Fúze a akvizice
 • první místo (Tier 1) v kategorii Restrukturalizace a insolvence
 • první místo (Tier 1) v kategorii Dluhové kapitálové trhy

Legal 500: Česká republika 2020

 • první místo (Tier 1) v kategorii Bankovnictví, finance a kapitálové trhy
 • první místo (Tier 1) v kategorii Obchodní právo, právo společností a fúze a akvizice
 • první místo (Tier 1) v kategorii Právo nemovitosti a stavebnictví
 • "Poskytovali nám poradenství při vypořádání transakcí v mnoha různých jurisdikcích. Jednotlivé týmy byly skvěle koordinované na všech frontách, což umožnilo bezproblémovou spolupráci."
  Chambers & Partners: Právo společností/Fúze akvizice, střední a východní Evropa 2020
 • "Advokátní kancelář Clifford Chance poskytuje komplexní poradenství ohledně struktury financování v rámci významných infrastrukturních projektů. Jejich tým disponuje rozsáhlými právními znalostmi a zkušenostmi a je schopen poskytovat poradenství v nejrůznějších sektorech."
  Chambers & Partners: Projekty a energetika, střední a východní Evropa 2020
 • "Tato firma má vynikající zkušenosti v oblasti nemovitostí, díky čemuž umí pomoci klientům při řízení a posouzení rizik navrhnout nejlepší možný scénář příslušných smluv. Právníci jsou schopni a ochotni se rychle vypořádat s jakoukoli skutečností, která nastane, jsou zkušení a umí si dobře zorganizovat práci."
  Chambers & Partners: Právo nemovitostí, střední a východní Evropa 2020
 • "Nejrozsáhlejší síť kanceláří na světě, včetně poboček v Polsku, České republice a Rumunsku, společně se skvělou nabídkou služeb v oblasti korporátního práva. Špičkové zkušenosti z poskytování poradenství v otázkách národního i mezinárodního práva předním mezinárodním finančním institucím i společnostem, a to zejména v odvětví zdravotnictví, energetiky či technologií, médií a telekomunikací. Rozsáhlé zkušenosti při poskytování poradenství v oblasti přeshraničních akvizicí, společných podniků a reorganizací v regionu střední a východní Evropy, včetně poradenství ohledně regulatorních otázek."
  Chambers & Partners: Právo společností/Fúze akvizice, střední a východní Evropa 2020
 • "Jedním slovem vynikající. Velmi dobré znalosti místního prostředí a skvělé kontakty na ostatní kanceláře v rámci celosvětové sítě Clifford Chance, když je potřeba jejich služeb využít."
  IFLR 1000: Bankovnictví a finance, Česká republika 2020
 • "Poskytují skvělé služby výjimečné kvality za dobrou cenu. Velice kladně hodnotíme jejich špičkové znalosti a zkušenosti v oblasti práva i jejich skvělého týmového ducha. Dokáží pracovat neobyčejně flexibilně a poskytovat poradenství při transakcích zahrnujících více jurisdikcí."
  Chambers & Partners: Bankovnictví a finance, Česká republika 2019
 • "Jejich péče o klienty je mimořádná. Vždy s námi jednali nanejvýš profesionálně a jejich písemná stanoviska se vyznačují kvalitou, o jaké se píše v učebnicích."
  Chambers & Partners: Restrukturalizace a insolvence, Česká republika 2019

Co znamená zrušení daně z nabytí nemovitých věcí pro realitní a korporační transakce a financování?

Zákonem č. 386/2020 Sb. byla v září 2020 zrušena daň z nabytí nemovitých věcí se zpětnou účinností (počínaje vklady vlastnického práva provedené od prosince 2019). 

Přečíst si více

Další informace

Kariéra

Začněte svou kariéru v Clifford Chance a přidejte se k nám do týmu. 

Přihlásit se

Novinky

Přečtěte si o naší nejnovější práci pro klienty, novinkách či oceněních.

Přečíst si

Klientské publikace

Naše klientské publikace informují o novinkách v právním světě.

Najít si

Seznamte se s našimi lidmi v České republice

Podívejte se k nám do pražské kanceláře Clifford Chance. 

Podívat se

European coverage